Založ si blog

nevzdavam nič bojujem

Nemôžem dýchať, ale stále žijem!

Volám sa Tomáš a už roky bojujem s nevyliečiteľnou svalovou dystrofiou, ktorá ma pripravuje o sily, svaly a napokon ma pripraví aj o možnosť dýchať. Hoci celé dni len ležím a dýcham za pomoci dýchacieho prístroja, nevzdávam sa. Sľúbil som to kamošom…

Som už roky pripútaný k lôžku, dýchajú za mňa prístroje a s kamarátmi komunikujem cez notebook, ktorý mám položený na špeciálnom vozíku pri posteli. Na ňom mám priviazanú ruku, aby som pomocou prstou mohol hýbať kurzorom. Onedlho už budem mať tridsať rokov.. Brat, ktorý mal rovnakú chorobu ako ja, už nie je medzi nami.

Celé dni sa mi preháňajú hlavou myšlienky, úvahy, ktoré som vložil do básnickej zbierky, ktorú mi vydalo známe vydavateľstvo. A som tomu strašne rád, lebo na tomto svete chcem nechať kus seba…
Svalová dystrofia mi znemožňuje mu to akýkoľvek pohyb, vrátane rečovej komunikácie. Môže za to odumierajúce svalové tkanivo. Na lôžku som pripútaný už asi deväť rokov. Dovtedy ešte mohol sedieť, hýbať sa, najesť, napiť. To bolo ešte fajn. Ale už som k lôžku pripútaný úplne. Už iba ležím. Ale pomaly si na to zvykám. Nie vždy to ide v pohode, ale nevzdám sa. Dal som totiž sľub priateľom, že tu s nimi ostanem. Oni ma tu držia a tak bojujem. Nechcem ich sklamať, dávajú mi silu ísť ďalej, pretože život môže byť krásny,“ hovorí bojovník Tomáš.

Milujem písanie, filmy, hudbu.. všetko, čo môžem vnímať cez počítač, ktorý je mojím spojením so svetom.

Mám ešte veľa snov, niektoré sú pre vás možno také obyčajné – ísť si von poležať na terasu, vidieť slnko, prírodu… Ale bohužiaľ, na všetko treba peniaze, ktoré ja ako nezarábajúci invalid nemám. Moja posteľ sa nezmestí cez dvere, potrebujem upraviť pár vecí, aby som mohol ísť hoci len na chvíľu von. Túžim zažiť aspoň trochu nezávislosti, mať svoje vlastné peniaze a nie len pýtať a prosiť stále druhých. Mám ešte veľa snov, ktoré si chcem splniť.

Rusko Protest komunisti vlajky

V Moskve protestovali komunisti aj stúpenci opozície

17.08.2019 20:26

Akcie však boli oveľa menšie a pokojnejšie ako nedávne víkendové protesty.

polícia

Vražda v Belej: Muža so sečnou ranou na hlave našli v pivnici

17.08.2019 19:28

Muž žil v dome spolu s dvoma synmi a manželkou. Jeden zo synov je údajne psychiatrický pacient.

nemecko, AfD, Cottbuse, brandenbursko, vlajka

AfD rastie. Hlavne vo východnom Nemecku

17.08.2019 18:15

Potvrdzujú to prieskumy pred blížiacimi sa krajinskými voľbami v Brandenbursku a Sasku.

cessna, lietadlo

Malé lietadlo núdzovo pristálo na frekventovanej chorvátskej diaľnici

17.08.2019 17:09

Incident si nevyžiadal žiadne obete a ani zranenia, len materiálne škody.

tgrich

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 975x
Priemerná čítanosť článkov: 975x

Autor blogu

Kategórie

Archív