Založ si blog

nevzdavam nič bojujem

Nemôžem dýchať, ale stále žijem!

Volám sa Tomáš a už roky bojujem s nevyliečiteľnou svalovou dystrofiou, ktorá ma pripravuje o sily, svaly a napokon ma pripraví aj o možnosť dýchať. Hoci celé dni len ležím a dýcham za pomoci dýchacieho prístroja, nevzdávam sa. Sľúbil som to kamošom…

Som už roky pripútaný k lôžku, dýchajú za mňa prístroje a s kamarátmi komunikujem cez notebook, ktorý mám položený na špeciálnom vozíku pri posteli. Na ňom mám priviazanú ruku, aby som pomocou prstou mohol hýbať kurzorom. Onedlho už budem mať tridsať rokov.. Brat, ktorý mal rovnakú chorobu ako ja, už nie je medzi nami.

Celé dni sa mi preháňajú hlavou myšlienky, úvahy, ktoré som vložil do básnickej zbierky, ktorú mi vydalo známe vydavateľstvo. A som tomu strašne rád, lebo na tomto svete chcem nechať kus seba…
Svalová dystrofia mi znemožňuje mu to akýkoľvek pohyb, vrátane rečovej komunikácie. Môže za to odumierajúce svalové tkanivo. Na lôžku som pripútaný už asi deväť rokov. Dovtedy ešte mohol sedieť, hýbať sa, najesť, napiť. To bolo ešte fajn. Ale už som k lôžku pripútaný úplne. Už iba ležím. Ale pomaly si na to zvykám. Nie vždy to ide v pohode, ale nevzdám sa. Dal som totiž sľub priateľom, že tu s nimi ostanem. Oni ma tu držia a tak bojujem. Nechcem ich sklamať, dávajú mi silu ísť ďalej, pretože život môže byť krásny,“ hovorí bojovník Tomáš.

Milujem písanie, filmy, hudbu.. všetko, čo môžem vnímať cez počítač, ktorý je mojím spojením so svetom.

Mám ešte veľa snov, niektoré sú pre vás možno také obyčajné – ísť si von poležať na terasu, vidieť slnko, prírodu… Ale bohužiaľ, na všetko treba peniaze, ktoré ja ako nezarábajúci invalid nemám. Moja posteľ sa nezmestí cez dvere, potrebujem upraviť pár vecí, aby som mohol ísť hoci len na chvíľu von. Túžim zažiť aspoň trochu nezávislosti, mať svoje vlastné peniaze a nie len pýtať a prosiť stále druhých. Mám ešte veľa snov, ktoré si chcem splniť.

Serbia Ukraine

Ukrajinský prezident žaluje britskú spravodajskú stanicu BBC za ohováranie

21.09.2018 12:45

BBC napriek upozorneniam z Kyjeva odmietla svoju správu dementovať a ani sa za ňu neospravedlnila.

Dopravná kolóna na Bajkalskej ulici v Bratislave

BD, BE, BI alebo BT? Verejnosť vyberie novú 'ešpézetku' pre Bratislavu

21.09.2018 12:26

Výber novej skratky bude mať tri kolá.

stravovanie, gastrolístky, stravné lístky

Transfúzna služba chce nakúpiť stravné lístky, budú aj pre darcov krvi

21.09.2018 12:25

Ich celková odhadovaná cena je asi 1,85 mil. eur

smrť, úmrtie, cintorín, odpočívaj v pokoji, kríž

Zomrel ukrajinský expremiér Vitalij Masol

21.09.2018 12:10

Pôsobil aj ako poslanec.

tgrich

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 761x
Priemerná čítanosť článkov: 761x

Autor blogu

Kategórie

Archív